Den architektury 2015

„Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích. Je však architektura a veřejný prostor společným zájmem? Stane se kvalita pobytu, pohybu a prostředí v českých městech prioritou zastupitelů? Bude architektura a urbanismus měst součástí dlouhodobé strategie rozvoje měst?“, říká zakladatelka Dne architektury k letošnímu tématu – Co bude za 5 let. Festival, který probíhá formou procházek s architekty, proběhne v téměř pěti desítkách českých a moravských měst. Program procházek se dotýká řady akutních témat jakými jsou například bourání staveb bruselského stylu a 70.let, revitalizace českých sídlišť, krajinářské architektury, vztah vodních toků a města či modro-zelených řešení, která mají šanci zpříjemnit městské klima. „Unikátní je nejen počet akcí, ale i iniciativ, spolků a jednotlivců, kteří dlouhodobě a „zdola“ usilují o proměnu českých měst v lepší místa pro život. V tomto měřítku jde opravdu o oslavu architektury a oboru, který formuje náš každodenní život“, doplňuje Steinbachová.

Na zájemce o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou letos čeká více než stovka akcí. Zamířit mohou do panelových měst, českých sídlišť (Praha, Brno Lesná, Litoměřice, Olomouc, Ústí nad Labem), po stopách industriálních památek (Červený Kostelec, Dubá-Lobeč-Mšeno, Přerov) i nenáviděné normalizační architektury ( Mělník, Praha), k řece, budovám a do krajiny kolem ní (Čelákovice, České Budějovice, Jaroměř, Kolín, Pardubice, Písek, Praha – Štvanice, Císařský ostrov) či na kritické procházky reflektující nevyužitý potenciál konkrétních míst.

Procházky, výpravy či cyklovyjížďky s architekty, teoretiky či aktivisty doplňují diskuse, rodinné workshopy, přehlídka filmů o architektuře a přednášky. Den architektury zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška nizozemské architektky Caroline Bos. Spoluzakladatelka UNStudia – cenami ověnčeného studia z Amsterdamu, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz, přijíždí na pozvání občanského sdružení KRUH v rámci série přednášek o ženách v architektuře Architektky.

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 47 českých městech, na Slovensku se připojí a Piešťany, plánováno je celkem více než devadesát akcí – procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Organizátoři připravili též unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma. Součástí programu budou workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru, přednášky zahraničních architektů a filmová přehlídka v pražském kině Světozor.

Program pro město Kolín:

procházka I
JASELSKÁ – BARIÉRA MĚSTA

Průtah městem po dokončení vnějšího obchvatu již nemá smysl a stává se pouhou bariérou, která škodí městu. Svůj diplomní projekt humanizace průtahu představí a procházkou provede Vojtěch Malina (FUA TUL).

Sraz: so 3. 10., 10:00, Dukelských hrdinů 214
procházka II
MĚSTO NA/U ŘEKY

Půjdeme po nábřeží od Kmochova ostrova až na nádraží. Budeme zkoumat, zda je Kolín město „u řeky“, nebo „na řece“. Prozkoumáme krásy kolínské divočiny, mosty a jiné architektonické fenomény v blízkosti řeky. Ukážeme některé připravované projekty. Procházku bude komentovat architekt Vojtěch Ertl a botanik Jan Albert Šturma.

Sraz: so 3. 10., 14:00, Kmochův ostrov

 

promítání
FILM ČERNÝ PETR OD MILOŠE FORMANA

Hledejte záběry Kolína 60. let ve filmu Černý Petr od režiséra Miloše Formana z roku 1963. Ve filmu se nacházejí mimo jiné záběry z Kmochova ostrova, Karlova náměstí, Zahradní ulice i Podskalského nábřeží.

Sraz: so 3. 10., 16:30, Na Skále, Kolín

 

Odkazy:

http://www.denarchitektury.cz/

http://www.kruh.info/

http://www.koarch.cz/

https://www.facebook.com/

 

 

 

Komentáře uzavřeny.